הזמנה: בית המדרש לדוברי אנגלית

נמשיך במסורת רבת השנים. כל שבועיים ניפגש באחד הבתים של משתתפי הקבוצה. השנה נלמד הוגים מודרניים, משפינוזה ועד סולוביצ'יק. המפגש בימי ראשון, כל שבועיים.  למה אני כותבת על החוג לדוברי אנגלית בעברית? כי כולם מוזמנים! מתחילים עם הברכה ללימוד תורה והרבה פעמים נכניס דברים קשורים לחגים או סתם לגוון עם חומר למחשבה בנושאים שונים ממקורות שונים.
מוזמנים לשעה 19:30 ומסיימים ב21:30.  המעוניינים להשתתף מוזמנים ליצור אתי קשר mirig49@gmail.com  או בנייד 050-571-1086050-571-1086.
המפגש הבא יהיה ב16.11.14 אצל קרול דיוויס, רח' הגפן 32, כרמי יוסף.
 

שנת שמיטה—מהיא?

האם ידעתם שבמושב בית עוזיאל שלידנו קיים המכון למצוות התלויות בארץ? הוציאו חוברת "שבילי שביעית, מדריך שמיטה למטע ולגינות נוי" לתשע"ה. מהם היסודות שמביאים אותנו להתעסק בשמיטה?

מן המקרא—מקורות השמיטה בתנ"ך
 
1. להפסיק לזרוע: וְשֵׁשׁ שָׁנִים, תִּזְרַע אֶת-אַרְצֶךָ; וְאָסַפְתָּ, אֶת-תְּבוּאָתָהּ. שמות כג:י

2. להזמין את העניים ללקט אוכל מהאדמה: וְהַשְּׁבִיעִת תִּשְׁמְטֶנָּה וּנְטַשְׁתָּהּ, וְאָכְלוּ אֶבְיֹנֵי עַמֶּךָ, וְיִתְרָם,
    תֹּאכַל חַיַּת הַשָּׂדֶה; כֵּן-תַּעֲשֶׂה לְכַרְמְךָ, לְזֵיתֶךָ. שמות כג:יא

3. לשחרר את העבדים: כִּי תִקְנֶה עֶבֶד עִבְרִי, שֵׁשׁ שָׁנִים יַעֲבֹד; וּבַשְּׁבִעִת--יֵצֵא לַחָפְשִׁי, חִנָּם.  שמות כא:ב

4. למחוק חובות: א מִקֵּץ שֶׁבַע-שָׁנִים, תַּעֲשֶׂה שְׁמִטָּה.  ב וְזֶה, דְּבַר הַשְּׁמִטָּה--שָׁמוֹט כָּל-בַּעַל מַשֵּׁה יָדוֹ, אֲשֶׁר יַשֶּׁה בְּרֵעֵהוּ:  לֹא-יִגֹּשׂ אֶת-רֵעֵהוּ וְאֶת-אָחִיו, כִּי-קָרָא שְׁמִטָּה לַיהוָה.  ג אֶת-הַנָּכְרִי, תִּגֹּשׂ; וַאֲשֶׁר יִהְיֶה לְךָ אֶת-אָחִיךָ, תַּשְׁמֵט יָדֶךָ.  ד אֶפֶס, כִּי לֹא יִהְיֶה-בְּךָ אֶבְיוֹן:  כִּי-בָרֵךְ יְבָרֶכְךָ, יְהוָה, בָּאָרֶץ, אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן-לְךָ נַחֲלָה לְרִשְׁתָּהּ.  ה רַק אִם-שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע, בְּקוֹל יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, לִשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת אֶת-כָּל-הַמִּצְוָה הַזֹּאת, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם.  ו כִּי-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בֵּרַכְךָ, כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר-לָךְ; וְהַעֲבַטְתָּ גּוֹיִם רַבִּים, וְאַתָּה לֹא תַעֲבֹט, וּמָשַׁלְתָּ בְּגוֹיִם רַבִּים, וּבְךָ לֹא יִמְשֹׁלוּ.  {ס}  זכִּי-יִהְיֶה בְךָ אֶבְיוֹן מֵאַחַד אַחֶיךָ, בְּאַחַד שְׁעָרֶיךָ, בְּאַרְצְךָ, אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ--לֹא תְאַמֵּץ אֶת-לְבָבְךָ, וְלֹא תִקְפֹּץ אֶת-יָדְךָ, מֵאָחִיךָ, הָאֶבְיוֹן.  ח כִּי-פָתֹחַ תִּפְתַּח אֶת-יָדְךָ, לוֹ; וְהַעֲבֵט, תַּעֲבִיטֶנּוּ, דֵּי מַחְסֹרוֹ, אֲשֶׁר יֶחְסַר לוֹ.  ט הִשָּׁמֶר לְךָ פֶּן-יִהְיֶה דָבָר עִם-לְבָבְךָ בְלִיַּעַל לֵאמֹר, קָרְבָה שְׁנַת-הַשֶּׁבַע שְׁנַת הַשְּׁמִטָּה, וְרָעָה עֵינְךָ בְּאָחִיךָ הָאֶבְיוֹן, וְלֹא תִתֵּן לוֹ; וְקָרָא עָלֶיךָ אֶל-יְהוָה, וְהָיָה בְךָ חֵטְא.  י נָתוֹן תִּתֵּן לוֹ, וְלֹא-יֵרַע לְבָבְךָ בְּתִתְּךָ לוֹ:  כִּי בִּגְלַל הַדָּבָר הַזֶּה, יְבָרֶכְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, בְּכָל-מַעֲשֶׂךָ, וּבְכֹל מִשְׁלַח יָדֶךָ.  יא כִּי לֹא-יֶחְדַּל אֶבְיוֹן, מִקֶּרֶב הָאָרֶץ; עַל-כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ, לֵאמֹר, פָּתֹחַ תִּפְתַּח אֶת-יָדְךָ לְאָחִיךָ לַעֲנִיֶּךָ וּלְאֶבְיֹנְךָ, בְּאַרְצֶךָ.  {ס}  יב כִּי-יִמָּכֵר לְךָ אָחִיךָ הָעִבְרִי, אוֹ הָעִבְרִיָּה--וַעֲבָדְךָ, שֵׁשׁ שָׁנִים; וּבַשָּׁנָה, הַשְּׁבִיעִת, תְּשַׁלְּחֶנּוּ חָפְשִׁי, מֵעִמָּךְ.  יגוְכִי-תְשַׁלְּחֶנּוּ חָפְשִׁי, מֵעִמָּךְ--לֹא תְשַׁלְּחֶנּוּ, רֵיקָם.  יד הַעֲנֵיק תַּעֲנִיק, לוֹ, מִצֹּאנְךָ, וּמִגָּרְנְךָ וּמִיִּקְבֶךָ:  אֲשֶׁר בֵּרַכְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, תִּתֶּן-לוֹ.  טו וְזָכַרְתָּ, כִּי עֶבֶד הָיִיתָ בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם, וַיִּפְדְּךָ, יְהוָה אֱלֹהֶיךָ; עַל-כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ, אֶת-הַדָּבָר הַזֶּה--הַיּוֹם.  טז וְהָיָה כִּי-יֹאמַר אֵלֶיךָ, לֹא אֵצֵא מֵעִמָּךְ:  כִּי אֲהֵבְךָ וְאֶת-בֵּיתֶךָ, כִּי-טוֹב לוֹ עִמָּךְ.  יז וְלָקַחְתָּ אֶת-הַמַּרְצֵעַ, וְנָתַתָּה בְאָזְנוֹ וּבַדֶּלֶת, וְהָיָה לְךָ, עֶבֶד עוֹלָם; וְאַף לַאֲמָתְךָ, תַּעֲשֶׂה-כֵּן.  יח לֹא-יִקְשֶׁה בְעֵינֶךָ, בְּשַׁלֵּחֲךָ אֹתוֹ חָפְשִׁי מֵעִמָּךְ--כִּי מִשְׁנֶה שְׂכַר שָׂכִיר, עֲבָדְךָ שֵׁשׁ שָׁנִים; וּבֵרַכְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, בְּכֹל אֲשֶׁר תַּעֲשֶׂה.  {פ}
יט כָּל-הַבְּכוֹר אֲשֶׁר יִוָּלֵד בִּבְקָרְךָ וּבְצֹאנְךָ, הַזָּכָר--תַּקְדִּישׁ, לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ:  לֹא תַעֲבֹד בִּבְכֹר שׁוֹרֶךָ, וְלֹא תָגֹז בְּכוֹר צֹאנֶךָ.  כ לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ תֹאכְלֶנּוּ שָׁנָה בְשָׁנָה, בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר-יִבְחַר יְהוָה--אַתָּה, וּבֵיתֶךָ.  כא וְכִי-יִהְיֶה בוֹ מוּם, פִּסֵּחַ אוֹ עִוֵּר, כֹּל, מוּם רָע--לֹא תִזְבָּחֶנּוּ, לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ.  כב בִּשְׁעָרֶיךָ, תֹּאכְלֶנּוּ--הַטָּמֵא וְהַטָּהוֹר יַחְדָּו, כַּצְּבִי וְכָאַיָּל.  כג רַק אֶת-דָּמוֹ, לֹא תֹאכֵל:  עַל-הָאָרֶץ תִּשְׁפְּכֶנּוּ, כַּמָּיִם.  דברים טו:א-טו 
 

ואם כל הדברים הטכניים, מה משמעות העניין? אולי נכניס קצת ענווה ונזכור את האדמה איננה בבעלותנו אלא בידי אלוהים, ויש מקום לאפשר לאדמה לנוח, וזמן לאפשר לבני אדם לחוות "שיוויון" ביניהם. לפי המסורת, כל מה שגדל לבד היה לרשות כל הציבור ללא יתרון לעשירים. במקור, חובות היו אמורות להיות מחוקים. עבדים שוחררו.
ומה היום? מוצאים כל מיני דרכים לעקוף את חוקי השמיטה כך שעדיין אפשר להינות מהיבולים, כי מוכרים את האדמות לגוים, או כי נזכרים שהערבה איננה בגבולות של ארץ ישראל התנ"כית.
בכל זאת יש הזדמנות לחשוב על החכמה של שנה שבה האדמות ינוחו, ולפעמים קוראים על חקלאי המחליט לא לעבד את אדמותיו ולמצוא עיסוקים אחרים ולימודים וטיולים לשנה. זה לא שונה מהאדם הליברלי שלא שומר שבת באופן מסורתי אך מחליט לוותר על פעילות רגילה בשבת כדי לנוח בצורה שלמה יותר.
יש מקום בשנת שמיטה לעסוק בשמירת כדור הארץ, ברוח שנת השמיטה, ולזכור שיש לנו זכות כל יתר הזמן ללוות את מקורות הטבע ושדות החקלאיות לשימוש בני האדם. השמיטה באה להקטין את הפערים הגדולים בין אלה ש"יש" להם לבין אלה ש"אין" להם.
 
כאן המקום לשבח את קבוץ לוטן. על אף שהקבוץ ממוקם בערבה ולא כפוף לחוקי השמיטה, יש הרבה מאמצים לשמור על האדמה ברוח השמיטה וגם לקדם את היסודות של צדק חברתי הקשור לשמיטה. בשנה שעברה, לימדו חמישים טבטים שהוגלו מסין שיטות חקלאות אורגנית בקבוץ, והיום הם נמצאים בהודו ודואגים ליצור עצמאות בגידולי אוכל.
 
לפי רעיון עם הרב קווין קליינמן, משרד הרווחה של מדינת ישראל מתמקד בשמיטה כציווי מוסרי יהודי ולעזור ל10,000 משפחות מתחת לקו העוני לצאת מחובותיהם ועוד תכנית המיועדת לעזור לקשישים לצאת מחובות הקשורים לחברת החשמל ולחברות פרטיות גם כן.
מי יתן ושנת השמיטה תשע"ה תהיה שנה של צדק חברתי מוגבר, ירידה במספר המשפחות בעוני, שחרור עבדים בכל רחבי העולם ושיפור בקיימות של כדור הארץ

משולחנה של הרב מירי 27.10.14